Ősi motívumok Dávid Júlia festményein
Papp Gy. Attila 2008.05.29. 13:29
A honfoglalás üvegfestményeken
Az életre keltett ősmúlt
Rendhagyó kiállítás nyitotta meg kapuit az idei Szalontai Napok keretében a Hajdú Íjászegyesület szervezésében. Dávid Júlia, Szegeden élő festőművész hozta le nagyrészt üvegfestményiből álló tárlatát a Bocskai István alapítású hajdúvárosba. Ezek a festmények a maguk lenyűgöző gyönyörűségükkel a magyarság ősi tudását, erejét, dicsőségét sugározzák át az azokat szemlélőnek.
Vasárnap délelőtt kaftásnos, csizmás, süveges, tarsolyos íjászok lepték el az Arany-palota nagygalériáját. Tárlatnyitóra érkeztek a hagyományőrök, mielőtt összemérték volna céllövő tudásukat pusztai íjaikkal, mondhatni lelki feltöltődésben részesülni a verseny előtt, mintha csak a képzőművésznő festményeiről keltek volna életre. Dávid Júlia festményei a múltból ihletődnek, ezt még a laikus szemlélő is észlelhette rögtön, ahogy belépett a nagygalériába. A művésznőt és a szép számban megjelent közönséget elsőként Zuh Imre, az Arany János Emlékmúzeum igazgatója köszöntötte, majd átadta a szót Bagosi Imre Tibor, helyi képzőművésznek, aki az alkotások szülőanyját, Dávid Júliát mutatta be, és a falakon látható munkáit méltatta. Megtudhattuk, hogy a művésznő az üveget háromszor festi meg, ugyanis nemcsak az előlapot, hanem a hátsó oldalát színezi, így egy különleges összhatást adnak az alkotások. A festmények egy, a keleti és nyugati, az ősmagyar és az európai kultúrák keveredését tükrözik a szkíta aranyszarvastól kezdve a Szaszanida birodalom képzőművészetén keresztül a honfoglaló magyarok tárgyi hagyatékáig.
„A művésznő életében Erdély a világ közepe, Marosvásárhelyen született, innen indult el Keletre. Hosszú ideig Isztambulban élt, majd a nyugatias műveltségű Szegeden telepedett le. A gyakorlatban használt technika hármassága, amellyel alkotásait létrehozza, életében, lelkében is felfedezhető. Dávid Júliánál a múlt-jelen-jövő hármassága együtt él, ez érezhető, miközben festményeit szemléljük. A magyarság ősi múltjából ihletődik, megragadja azt a jelenben, és megörökíti a jövő nemzedék számára” – hangzott el Bagosi Imre Tibortól a megnyitó beszéd. A tárlatot rövid ideig, június 12-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
|